بخشنامه حداقل دستمزد 99 ابلاغ شد

سال 99 بدون تعیین و انتشار بخشنامه حداقل دستمزد کارگران آغاز گردید . در حالیکه در سال های گذشته طی جلسات متعدد میان نمایندگان کارگران و کارفرمایان در شورای عالی کار , مبلغ دستمزد کارگران به تصویب می رسید . 

حداقل حقوق و دستمزد کارگران که که با آغاز سال جدید منتشر می شود از بحث بر انگیزترین خبر ها می باشد. اما در سال 99 با روند رو به رشد تورم و قیمت صعودی دلار و … باعث اعتراضات فراوان جامعه کارگری به نا عادلانه بودن مبلغ منتشر شده گردید.

در روزهای گذشته سخنگوی دولت درباره اعتراض ها به تعیین حقوق کارگران گفت : امیدواریم وزیر کار با روحیاتی که دارد، برنامه‌ای بیندیشند که بتوانیم رضایت کارگران را به دست بیاوریم و درباره خواست کارگران درخصوص حق مسکن افزایش داشته باشیم.

از سوی دیگر دولت با در نظر گرفتن اعتراضات و کش قوس های فراوان تصمیم به بازنگری دستمزد کارگران در سال 99 تا آخر ماه فروردین گرفت همچنین کار فرمایان اعلام کرده بودند که حق مسکن افزایش می یابد . اما وزیر تعاون , کار و رفاه اجتماعی بخشنامه حداقل دستمزد کارگران در سال 99 را به کلیه کارگاه ها و کارفرمایان اعلام نمود .

متن کامل حداقل دستمزد کارگران در سال 99 به شرح زیر می باشد:

در اجرای ماده (41) قانون کار “شورای‌عالی کار” با حضور نمایندگان سه گروه دولت، کارفرمایان و کارگران در جلسه مورخ 20/‏01/‏1399 پس از بحث و بررسی راجع به “تعیین حداقل مزد کارگران در سال 1399″، با در نظر گرفتن معیارهای موضوع آن ماده و همچنین با توجه به مقتضیات بنگاه‌های تولیدی و کارفرمایان و شرایط اقتصادی جامعه موارد زیر را مورد تصویب قرار داد :

1- از اول سال 1399 حداقل مزد روزانه با نرخ یکسان برای کلیه کارگران مشمول قانون کار ــ اعم از قرارداد دائم یا موقت ــ مبلغ 611,809 ریال (ششصد و یازده هزار و هشتصد و نه ریال) تعیین می‌گردد.

همچنین از اول سال 1399 سایر سطوح مزدی نیز روزانه 15 درصد مزد ثابت یا مزد مبنا ــ موضوع ماده 36 قانون کار ــ به‌اضافه روزانه 30,338 ریال به‌نسبت آخرین مزد در سال 1398 افزایش می‌یابد.

تبصره ــ با اعمال افزایش این بند، مزد شغل کارگران مشمول طرح‌های طبقه‌بندی مشاغل مصوب وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و نیز مزد ثابت سایر کارگران نباید روزانه از مبلغ 611,809 ریال (ششصد و یازده هزار و هشتصد و نه ریال) کمتر شود.

2- به کارگرانی که در سال 1399 دارای یک سال سابقه کار شده یا یک سال از دریافت آخرین پایه سنواتی آنان گذشته باشد، روزانه مبلغ 58,333 (پنجاه و هشت هزار و سیصد و سی و سه) ریال نیز به‌عنوان پایه (سنوات) پرداخت خواهد شد.

تبصره 2 ــ به کارگران فصلی به‌نسبت مدت کارکردشان در سال 1398، میزان مقرر در این بند یا تبصره (1) آن حسب مورد تعلق خواهد گرفت .

تبصره 3 ــ بر اساس مصوبه مورخ 20/‏01/‏1399 شورای‌عالی کار و در راستای تقویت مهارت‌محوری و بهره‌مندی تمامی کارگران و در نتیجه رضایتمندی کارگران باسابقه، از ابتدای سال 1399 همه کارگران دارای قرارداد دائم و موقت مشمول قانون کار که دارای یک سال سابقه کار شده و یا یک سال از دریافت آخرین پایه (سنوات) آنان در همان کارگاه گذشته باشد، اعم از اینکه حق سنوات یا مزایای پایان کار خود را تسویه حساب کرده باشند یا خیر، مشمول دریافت پایه (سنوات) خواهند بود.

3- بر اساس مصوبه مورخ 21/‏07/‏1387 شورای‌عالی کار و در جهت افزایش رضایتمندی کارگران و کارفرمایان و به‌منظور تثبیت و تسرّی به تمامی کارگران دائم و موقت مقرر شد از ابتدای سال 1399 کمک‌هزینه اقلام مصرفی خانوار به‌عنوان مزایای رفاهی و انگیزه‌ای موضوع تبصره (3) ماده (36) قانون کار بابت هر کارگر متأهل یا مجرد ماهانه مبلغ 4,000,000 (چهار میلیون) ریال از سوی کارفرمایان به آنان پرداخت گردد.

4- ضوابط مربوط به چگونگی نحوه اعمال افزایش مقرر در بند (1) و تبصره (1) بند (2) در کارگاه‌هایی که دارای طرح طبقه‌بندی مشاغل می‌باشند و نیز در مورد کارگران کارمزدی و نیز چگونگی ارتقای طبقه شغلی به‌موجب دستورالعمل‌های “اداره‌کل روابط کار و جبران خدمت” خواهد بود.
5- مقررات این مصوبه شامل حال دانش‌آموزان و دانشجویانی که در ایام تعطیلات تابستانی در سال 1399 به‌طور موقت در کارگاه‌ها اشتغال می‌یابند نخواهد شد .

6- واحدهای مشمول قانون کار به‌منظور ایجاد رابطه هرچه بیشتر مزد و مزایا با بهره‌وری و تولید و ایجاد انگیزه بیشتر در بین کارکنان خود، علاوه بر اجرای این مصوبه می‌توانند نسبت به افزایش و برقراری مزد و مزایا در قالب موافقت‌نامه‌های کارگاهی و پیمان‌های دسته‌جمعی و پس از تأیید وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اقدام نمایند .

7- شورای‌عالی کار جابه‌جایی بخشی از مبلغ ریالی مزایای مستمر موضوع تبصره (3) ماده (36) قانون کار با مزد مصوب را طی سال 1399 در صورت فراهم بودن شرایط اقتصادی کشور در دستور کار قرار خواهد داد .

8- پیشنهاد افزایش کمک‌هزینه مسکن سال 1399 با توافق طرفین و تصویب شورای‌عالی کار به هیأت وزیران ارسال خواهد شد .

بخش مقالات گروه ایران تکس امیدوارست اطلاعات جامع و دقیقی را خدمت شما عزیزان ارائه دهد.

بخشنامه ها

بخشنامهحداقل حقوق کارگرانحداقل دستمزد کارگرانحقوقحقوق کارگران در سال 99حقوق کارمنداندستمزد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *