بورس چیست

بورس چیست ؟

بورس اسمی است که حتما به گوش شما خورده و این کلمه اخیرا در ایران بسیار در جمع ها و محافل شنیده می شود  در عین حال شاید برای شما واژه غریبی باشد زیرا که شما اطلاعات کافی را در مورد آن و نحوه عملکردش نداشته باشید. در ادامه این مقاله ما تلاش کرده ایم تا با بیانی روان و بدون پیچیدگی و تا حد امکان به دور از اصطلاحات سخت اقتصادی شما را با بورس آشنا کنیم.

تاریخچه بورس

بهتر است ابتدا بدانید که تاریخچه پیدایش بورس از کجا و چگونه به وجود آمده است. این مطلب کمک شایانی به شما در شناخت هر چه بهتر  و کامل تر بورس می کند. بورس در معنای لغوی کلمه ای فرانسوی که به معنی کیف پول است. اما معنی که در علم اقتصاد دارد را از فردی به نام واندر بورس قرض گرفته مردم و صرافان در مقابل منزل او در شهری در بلژیک به داد و ستد  کالا، پول و اسناد مالی می پرداختند و به مرور زمان به تمام مکان هایی  که در آن داد و ستد کالا و اسناد مالی انجام می شد بورس می گفتند، که در فارسی معادل آن بهابازار است. نخستین مرکز  بورس اوراق بهادار جهان در سال هزار و چهارصد و شصت میلادی، در یکی از شهر های بلژیک تأسیس شد. و انتشار سهام کمپانی هند شرقی هلند بورس اوراق بهادار با انتشار در سال هزار و شصد و دو میلادی در بورس آمستردام باعث رسمیت بخشیدن به این بازار شد.

دلایل پیدایش بورس

بورس اولین بار در اروپا شکل گرفت. دولت کشوران این قاره دچار تحول شده و انقلاب های صنعتی عظیمی در آن ها شکل گرفت در نتیجه بازرگانان اروپایی داد و ستد و معمالات گسترده ای را انجام می دادند که در کنار سود عالی اگر منجر به ضرر می شد سرمایه هنگفتی را از دست می دادند و نمی توانستند دوباره از نو شروع کنند. پس برای جلو گیری از این ضرر یا به حداقل رساندن آن به فکر راه حلی افتادند. راه حل این بود که عده ای از افراد عادی را در تجارت خود شریک کنند و دراین صورت سود و زیان حاصل از معاملات بین آن ها تقسیم می شد.این راه حل ثمر بخش بود و بسیاری از تاجران را ترغیب به استفاده از این روش کرد. با گذر زمان و گسترش تجارت این روش نیز در حالت شرکت های سهامی و قانونمند که دارای چارچوب خاص و معینی هستند، در آمد. نخستین شرکت سهامی در روسیه زمانی شکل گرفت که برای صرفه جویی در وقت و هزینه ی تجار خواستند  کالاهایی را به کشور های شرق آسیا بفرستند این امر از طریق مسیر کوتاه تری یعنی از شمال اروپا و روسیه صورت پذیرفت و تجار هر یک مقداری از سرمایه این کار را تامین کردند که به میزان سرمایه و پولی که  گذاشته بودند در سود و زیان آن شریک شدند. این معاملات بین قاره ای در سال های بعد بسیار گسترش یافت و تاجران نیازمند سرمایه گذاران بیشتری بودند و برای ارتباط بین این دو نیازمند وجود مراکزی بود سرانجام این مراکز به وجود آمدند و بورس نام گرفت.

بورس در ایران

در سال هزار و سیصد و پانزده اولین تلاش و تحقیقات برای ایجاد بورس در ایران توسط شخصی بلژیکی به نام ران لوترفلد انجام شد اما جنگ جهانی دوم وآشفتگی ناشی از آن که تمام کشور را فرا گرفته بود این مهم را به تاخیر انداخت. بیست و پنج سال بعد وزارت بازرگانی و دارایی با تشکیل بورس موافقت کردند و با بررسی های فروان وانجام کار های مقدماتی سرانجام پنج سال بعد قانون تشکیل بورس در سال هزار و سیصد چهل وپنج در مجلس به تصویب رسید و سال بعد بورس ایران به طور رسمی با چند معامله بر روی سهام بانک توسعه‌‌‌‌‌‌‍ صنعتی و معدنی فعالیت خود را آغاز کرد و تا کنون با تمام فراز ونشیب های اقتصادی به فعالیت خود ادامه می دهد. 

شناخت بهتر بورس

بورس همان طور که قبلا گفته شد یک بازار است و در بازار عرضه و تقاضا محصول وجود دارد حال این محصول می تواند کالا و ارز باشد ولی در بورس هیچ کدام از این ها مد نظر نیست , عرضه و تقاضا یا به معنای بهتر خرید و فروش اوراق بهادار است. اوراق بهادار یک سری اسناد مالی که دارای ارزش بسیاری است.

مزیت های سرمایه گذاری در بورس

با گفتن مزیت های سرمایه گذاری در بورس شما می توانید شناخت بیشتری از این بازار پیدا کنید. ابتدا به نقش مهمی که سرمایه گذاری بورس در جامعه و معیشت عموم مردم دارد می پردازیم. افرادی که در بورس هستند عموما دو دسته اند افراد سرمایه دار که نمی دانند با پولشان چه کار کنند و چه کسب و کاری انجام دهند و دسته دیگر افرادی که تخصص و کسب و کاری دارند اما برای ادامه و یا ایجاد کارشان نیاز به سرمایه دارند و بورس این دو مکمل را به هم ارتباط می دهد و باعث به کار افتادن دوباره کارخانه های از کار افتاده و رونق بنگاه های اقتصادی می شود و در نتیجه ایجاد اشتغال و به راه افتادن چرخه اقتصاد را سبب می شود.

1- فواید  سرمایه گذاری در بورس علاوه بر تاثیرات مثبتی که بر اقتصاد و افراد سرمایه پذیر دارد، افراد سرمایه گذار را نیز بی نصیب نمی کند. افراد سرمایه گذار می توانند، در مکانی قانونی و شفاف سرمایه گذاری کنند جایی که مطمئن هستند کسی سرشان را کلاه نمی گذارند و از حمایت دولت برخوردار هستند.

2- مزیت دیگر سرمایه گذاری در این بازار بی ارزش شدن پول شما است، با گذر زمان و تورم پول شما بی ارزش می شود و بورس می تواند راه نجاتی برای شما باشد.

3- در آخر هدف اصلی سرمایه گذاران بورس کسب درآمد هست شما می توانید با اندکی سرمایه و هوش اقتصادی درآمدی مطلوب را به دست آورید.

دقت داشته باشید که در کنار تمام مزیت های این بازار اگر اطلاعات کافی از آن نداشته باشید با یک اشتباه در خرید یا فروش نا به جا سهام ضرر کنید به شما توصیه می کنیم قبل از خرید سهام شرکتی پیشینه آن شرکت در بورس را بررسی کنید وبا  افراد کاردان و مشاوران فعال در این زمینه مشورت کنید و با آگاهی کامل در این بازار سرمایه گذاری نمایید.  

آموزش

بورسسهامسهام بورسسهام عدالتکارگذاری بورس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *