حوادث و عوامل طبیعی همانند سیل , زلزله , طوفان , بیماری های مسری و … که در جای جای دنیا ممکن است رخ دهد قطعا خسارات کوچک , بزرگ و بعضا غیر قابل جبرانی بر جای می گذارد . تاثیر و خسارات این اتفاقات را می توان در بخش های مختلف جامعه و مردم مشاهده کرد . به طبع خسارات بر شهر ها و بخش های عمرانی به وضوح برای مردم روشن و قابل رویت می باشد اما زیان های اقتصادی که در پس ماجرا رخ می دهد برای کشور ها غیر قابل می باشد .

با شیوع بیماری کرونا در کشور چین و فرا گیری این بیماری در تمام دنیا و همچنین کشور ما ایران خسارات جبران ناپذیری به بخش اقتصادی ایران تحمیل شد لازم به ذکر است که این خسارات تنها مختص به کشور ما ایران نیس بلکه تمام دنیا و حتی شرکت ها و قول های اقتصادی بزرگ دنیا در حوزه های مختلف متحمل زیان های بسیاری شده اند .

در ایران با توجه به اقتصاد بیمار حاکم بر کشور و وجود بنگاه های اقتصادی کوچک و بزرگ آسیب انکار نا پذیری از بیماری کرونا متحمل شد . این آسیب , تاثیری مستقیم بر زندگی و وضعیت معیشتی مردم تا کنون گذاشته است . بسیاری از افراد که از طریق مشاقل کاذب , کارگران فصلی و پیمانکاری و … امرار معاش نموده شغل خود را به واسطه شیوع این بیماری از دست داده اند .

بسیاری از کارگاه های کوچک و بزرگ و حتی شرکت های مختلف با توجه به آسیب اقتصادی وارده مجبور به تعدیل نیرو گردیده اند 

بیمه بیکاری و سامانه وزارت کار

همراه با آغاز و فراگیری بیماری کرونا و تشکیل ستاد مقابله با کرونا وزارت کار جهت جلوگیری از مراجعه حضوری متقاضیان بیمه بیکاری سامانه ایی جهت درخواست بیمه بیکاری به آدرس bimebikari.mcls.gov.ir راه اندازی نمود تا افراد مشمول قانون کار و قانون تامین اجتماعی که مشمول قانون بیمه بیکاری هم باشند بتوانند با مراجعه به این سامانه و با وارد کردن اطلاعات شغلی و شخصی نسبت به تکمیل در خواست خود اقدام کنند. برابر آخرین آمارها، بیش از ۸۵۰ هزار نفر در سامانه ثبت درخواست بیمه بیکاری ثبت نام کرده و بیش از ۷۰۰ هزار نفر مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری شناخته شده‌اند.

وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی طی روزهای اخیر در خصوص جزئیات پرداخت بیمه بیکاری کرونا و آمار مشمولان دریافت مقرری بیمه بیکاری اعلام کرد که برای اسفند سال گذشته حدود ۲۱۳ هزار نفر مشمول دریافت این مبلغ شده‌اند که تاکنون برای حدود ۱۵۰ هزار نفر مبلغ پرداخت شده و لیست حدود ۶۳ هزار نفر نیز در ابتدای تیرماه به خزانه‌داری کل کشور ارسال شده است. همچنین آن دسته افرادی که تاکنون نسبت به ثبت شماره حساب و شبای خود اقدام نکرده‌اند لازم است به سامانه مراجعه و آن را ثبت کنند.

همچنین در ارتباط با افرادی که در فروردین‌ ماه امسال بیکار شده‌اند، اطلاعات حدود ۳۳۰ هزار نفر به خزانه‌داری کل کشور ارسال شده و متقاضیانی که در اردیبهشت‌ ماه کار خود را از دست داده‌ و لیست بیمه آنها توسط کارفرمایان تا آخر خرداد ارسال شده، لیست آنها در حال پالایش است و به محض آماده شدن در هفته آتی برای پالایش نهایی در ارتباط با تعداد خانوار و تاریخ بیکاری به سازمان تامین اجتماعی و سازمان برنامه و بودجه ارسال خواهد شد.

شرایط پرداخت بیمه بیکاری کرونا در صورت تداوم بیکاری

بر اساس مصوبه اخیر ستاد ملی مقابله با کرونا، پرداخت مبلغ در خصوص ایام بیکاری صرفاً تا پایان اردیبهشت ماه سال جاری است و برای افرادی که از ابتدای خرداد سال جاری بیکار شده اند و یا اینکه بیکاری آنان استمرار داشته باشد بررسی و هرگونه پرداخت صرفا بر اساس قوانین کار و تامین اجتماعی و بیمه بیکاری خواهد بود و لازم است شروط قانونی اعلام شده را دارا باشند تا در صورت تایید مدارک و مستندات آنان توسط کمیته‌های استانی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

پیش از این معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده بود” همه کارگرانی که تحت پوشش بیمه قرار دارند و در زمان شیوع ویروس کرونا بیکار شده‌اند، چنانچه بیکاری شان تداوم داشته باشد، از اول خرداد ماه مقرری بیمه بیکاری دریافت می‌کنند. “

برای افرادی که از ابتدای خرداد سال جاری بیکار شده اند و یا اینکه بیکاری آنان استمرار داشته باشد بررسی و هرگونه پرداخت صرفا بر اساس قوانین کار و تامین اجتماعی و بیمه بیکاری خواهد بود و لازم است شروط قانونی اعلام شده را دارا باشند تا در صورت تایید مدارک و مستندات آنان توسط کمیته‌های استانی از مقرری بیمه بیکاری استفاده کنند.

اما قوانین بیمه بیکاری در این باره چه می گوید

 بر اساس قانون بیمه بیکاری، پرداخت مقرری بیمه بیکاری به کسانی صورت می‌گیرد که به طور غیر ارادی و به علت حوادث غیرمترقبه مانند سیل، زلزله، آتش سوزی و مواردی همچون کرونا بیکار شده باشند. کارگران مجرد حداقل ۶ ماه و حداکثر ۳۶ ماه و کارگران متأهل حداقل ۱۲ ماه و حداکثر ۵۰ ماه با داشتن شرایط سابقه پرداخت حق بیمه و بیمه بیکاری و سایر شرایط مندرج در قانون می‌توانند از مزایای بیمه بیکاری استفاده کنند.

اخبار

بیمهبیمه بیکاریبیمه کرونادرمان کروناکروناهزینه کروناهزینه های کرونا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *