اگر به دنبال تهیه ی چاپگر هستید اول از همه باید راجع به آن اطلاعات کسب کنید، یکی از دغدغه هایی که قبل از خرید ذهن شما رو درگیر می کند

اگر به دنبال تهیه ی چاپگر هستید اول از همه باید راجع به آن اطلاعات کسب کنید، یکی از دغدغه هایی که قبل از خرید ذهن شما رو درگیر می کند این است که کدام چاپگر بهتر است، کدام دستگاه می تواند برای کار من مفید باشد؟ جوهرافشان یا لیزری؟

در پاسخ به چنین دغدغه ای باید چندین موارد را بررسی کرد، اینکه از نظر کیفیت و سرعت چاپ کدام پرینتر بهتر است؟ یا از نظر قیمت خرید و هزینه تعمیر و نگهداری کدام دستگاه به صرفه تر است.

در شروع مقایسه این دو دستگاه بی تردید از نظر کیفیت پرینتر های جوهرافشان در رتبه اول قرار دارد اما اگر به دنبال سرعت چاپ هستید باید قید کیفیت بالا را بزنید و سراغ چاپگر های لیزری بروید.

اگر به دنبال پرینتری جهت چاپ عکس و تصاویر رنگی هستید بهترین انتخاب چاپگر های جوهرافشان است، اما اگر فعالیت کاری شما در حرفه ی نامه نگاری است و یا در هر صورت به دنبال چاپ متون و نوشته ها به روی کاغذ هستید چاپگر های لیزری یکی از بهترین انتخاب ها برای شما است، بنابر این پرینتر های لیزری به دلیل سرعت چاپ بالایی که دارد بهترین انتخاب برای صرفه جویی در زمان است، به همین دلیل در اکثر ادارات و دفاتر دولتی پرینتری های لیزری دیده می شود.

حالا کمی دقیق تر این دو مدل دستگاه را با هم دیگر مقایسه کنیم:

از نظر اندازه ی دو دستگاه، پرینتر های لیزری اغلب از جوهرافشان ها بزرگ تر و جاگیرتر است.

پرینتر های جوهرافشان از لحاظ قیمت خرید ارزان تر از چاپگر های لیزری است.


اگر سرعت چاپ بالا برای شما حائز اهمیت است قطعا پرینتری های لیزری دارای سرعت بالاتری است و شاید بی دلیل نباشد که کیفیت چاپ پرینتر های جوهرافشان باعث کاهش سرعت خروجی آن خواهد بود چون پرینتر های جوهرافشان به هنگام چاپ از ترکیب کارتریج سیاه و سفید با سه کارتیج رنگی عمل می کند و هماهنگی این سه کارتریج کمی زمانبر است و باعث کاهش سرعت چاپ می شود.

کمی هم راجع به هزینه های پس از خرید بدانید:

اینکه هزینه های تعمیر و نگهداری چاپگر های جوهرافشان تقریبا بالاست و حدود یک سوم قیمت اصلی دستگاه شما رو به خرج می اندازد، در جوهرافشان ها برای چاپ از جوهر مایع استفاده می شود و شما مجبور به این هستید که هر از گاهی به دستگاه دستور چاپ بدهید تا جوهر آن خشک نشود و خیلی زود هم جوهر آن تمام می شود و مجبور به شارژ و تزریق جوهر خواهید بود. اما پرینتر های لیزری با هزینه ای خیلی کمتر قابل تعمیر و شارژ است و جوهر آن به شکل پودر است و ماندگاری بسیار بالایی دارد و دغدغه خشک شدن ندارید و با هر بار شارژ کردن می توانید تا 1000 صفحه چاپ با سرعت بالا از دستگاه تحویل بگیرید.

از دید کیفیت چاپ متون سیاه و سفید شاید در فونت معمولی هر دو دستگاه با هم برابر باشند اما وقتی فونت متون و تصاویر را بالا ببرید قطعا در کیفیت دریافتی چاپگر های جوهرافشان ارجع تر هستند. در نتیجه پرینتر لیزری برای متون با فونت معمولی جوابگوی شماست و هرچه فونت را بالا ببرید کیفیت پایین تری را خواهید دید.

توضیحات سخت افزاری:

چاپگر های جوهرافشان

چاپگر های جوهرافشان براساس انتقال جوهر به  شکل مایع از مخزن به کارتریج و پخش روی کاغذ عمل می کند، قابل ذکر است که جوهرافشان ها درصد بالایی برند اپسون (Epson) هستند.

در جوهر افشان ها هر نازل فقط یک پیکسل را می سازد و از کنار هم قرار گرفتن پیکسل ها تصویر ساخته می شود و این امر باعث سرعت پایین و کیفیت بالای چاپ می شود.

بنابر این چاپگر های جوهر افشان معمولا در مشاغلی چون آتلیه های عکاسی استفاده می شود.

چاپگر های لیزری

در چاپگر های لیزری فرایند چاپ بدین صورت است که اطلاعات داده شده توسط لیزر به نور تبدیل شده و از نور به درام ارسال می شود، از آنجا که جوهر داخل درام به صورت پودر است، اطلاعات پس از رسیدن به درام به صورت پودری روی کاغذ نوشته می شود.

قطعا همه ی ما بارها وارد ادارات و دفترهای خدماتی شده ایم و تقریبا در کنار هر میز یک پرینتر کوچک جهت چاپ نامه وجود دارد، این پرینتر های لیزری به طور معمول قادر به چاپ 18 برگ در دقیقه می باشد و هر کارتیج در این دستگاه ها تا 1000 برگ جوهر برای چاپ دارد.

پرینتر های لیزری در دو نوع چاپگر لیزری تک کارتریج که فقط به صورت سیاه و سفید چاپ می کند و نیاز به توضیحی ندارد و نوع دیگر چاپگر لیزری رنگی با چهار کارتریج و چهار درام و لیزر رنگی که دارای کارتریج های سیاه و سفید، زرد، آبی و سبز هستند که  داده های رنگی را با سرعت بالا اما کیفیتی پایین تر از جوهرافشان چاپ می کند.

نتیجه گیری

در نتیجه تصمیم می گیریم اگر خواسته ی شما از پرینتر چاپ نامه و متون با سرعت بالا است بهترین انتخاب پرینتر های لیزری (Hp Laserjet) هستش که در اکثر ادارات و دفتر های خدماتی استفاده می شود، اما اگر به دنبال دستگاهی جهت چاپ تصاویر با کیفیت بالا هستید و سرعت براتون مهم نیست بهترین انتخاب پرینتر های جوهرافشان هستش که معروف ترین آن برند اپسون (Epson) می باشد.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *