جرائم مالیاتی

جلوگیری از جرائم مالیاتی با نرم افزار حسابداری

یکی از مهم ترین مسائل تمام کسب و کار های اقتصادی در جهان پرداخت مالیات شرکت ها است که برای انجام این کار مراحل قانونی بسیار متنوعی وجود دارد. اما با این حال بسیاری از شرکت ها با روش های گوناگون از پرداخت این مالیات فرار می کنند و در واقع خود را درگیر جرم فرار مالیاتی می کنند.

برای مثال اگر شما در یکسال اخیر 200 میلیون تومان درامد داشته اید و هنگام تکمیل فرم پرداخت مالیات درامد سالیانه خود 150 میلیون اعلام کنید شما مرتکب فرار مالیاتی شده و مجرم خوانده می شوید.

اما از طرفی آمار ها و اطلاعات نشان داده است که خیلی از شرکت ها دچار فرار مالیاتی نشده اند و فقط طی اشتباه محاسباتی که رخ داده دچار جرم فرار مالیاتی شده اند حالا بنابر دخالت خودجوش افراد و پرسنل شرکت و یا به شیوه های دیگر این انتخاب می افتد.

حالا یک نرم افزار حسابداری چطور می تواند از این جرائم جلوگیری کند؟

یک نرم افزار حسابداری می تواند بسیاری  از خطاها و اشتباهات انسانی را پوشانده و از آن جلوگیری کند تا باعث ضرر و زیان نشود، هر ساله در کل دنیا بسیاری از افراد کلاهبردار از این طریق سود می برند. حتی در بزرگترین شرکت های کسب و کار با خبره ترین مدیریت هم افرادی در میان پرسنل اداری پیدا می شوند که به دنبال سود بردن از طریق دستکاری مدارک و پرونده ها و تغییر نام و آدرس مشتریان، ساخت پرونده های سفارش جعلی، بالا و پایین کردن و یا اضافه کردن ساعت کاری افراد و… هستند.

با این حال نرم افزار های حسابداری گسترش یافته ای هستند که با محدودیت در دسترسی و از طریق هشدارهای درون برنامه ای و ردیابی های حساب می توانند جلوی این جرائم را بگیرند.

در ادامه توضیح مختصری درباره سه خصوصیت ویژه این نرم افزار ها را خدمت شما عرض می کنیم.

 محدودیت دسترسی

بدین منظور و با این قابلیت نرم افزار حسابداری حتی حسابدار یک شرکت که دسترسی به نرم افزار دارد نمی تواند بدون هماهنگی با مراتب دیگر همچون مدیر فروش و مدیریت شرکت دست به کارهایی بزند که از انجام آن ها منع شده، برای مثال نمی تواند حتی یک خریدار جعلی و یا یک فروشنده جعلی را بدون تایید مدیریت در نرم افزار به وجود بیاورد.

و این قابلیت محدودیت دسترسی کمک شایانی به جلوگیری از کلاهبرداری درون شرکتی می کند و خیال مدیریت هر شرکتی را از پرسنل و کارکنان آن راحت می سازد.

هشدار های درون برنامه ای

هشدار های درون برنامه ای بدین ترتیب است که شما می توانید از نرم افزار بخواهید که در فیلد های مختلف حسابداری و حسابرسی و اطلاعات مشتری اعم از نام و آدرس و تلفن و هر فیلد دیگری دستکاری ایجاد شود فوراً به شما اطلاع دهد و شما را از کلاهبرداری که در حال رخ دادن است آگاه کند.

و همچنین هرگونه دخالت و دستکاری  در امور FIM (نظارت بر یکپارچگی پرونده ها) و همینطور IDS (سیستم تشخیص نفوذ) رخ دهد فوراً شما را از آن با خبر کند.

ردیابی حسابرسی

با خریداری و نصب یک سیستم حسابداری قوی و قدرتمند می توان معاملات و گزارشات حسابرسی را به سادگی دریافت و صادر کرد و از روش دستی و قدیمی این کار اجتناب کرد تا از خطر مفقودی پرونده ها و مدارک به دور ماند، در سیستم های حسابداری جدید و مکانیزه می توان به کابران این قابلیت را ارائه کرد تا بتوانند پرداخت ها و دریافت ها، اطلاعات مشتریان، تایید داده ها و تاریخ معامله ها رو چک و بررسی کرد، به هر ترتیب با قابلیت ردیابی حسابرسی می توان حتی معاملات نقدی که در آرشیو و بایگانی های بانک ثبت نشده وجود ندارد را در نرم افزار مشاهده کرد.

در نتیجه

با در اختیار داشتن و استفاده از نرم افزار های حسابداری می توان جلوی خیلی از کلاهبرداری ها را گرفت، ولی در هر صورت هیچ نرم افزاری وجود ندارد بی عیب و ایراد باشد، پس باز هم ممکن است افراد سودجو از باگ های ضعیف نرم افزار نفوذ کرده و به اطلاعات سیستم دست پیدا کند.

بنابر احتیاط بیشتر پیشنهاد می گردد در محلی که سیستم و نرم افزار حسابداری مورد استفاده قرار می گیرد از دوربین های مدار بسته استفاده شود و همچنین از رمزگشاها و حسگر های اثر انگشت و همچنین نرم افزار های تشخیص قرنیه چشم و دیگر فناوری های احراز هویت استفاده شود تا از کلاهبرداری سودجویان جلوگیری شود.

آموزش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *