خدمات مالیاتی

از گذشته های دور در تاریخ بشر، از زمان به وجود آمدن شهر ها و حکومت از چالش بر انگیزترین روابط بین مردم و حکومت پرداخت مالیات بوده است که به اشکال مختلف توسط حکومت دریافت گردیده تا به امروز که به شکل کنونی همراه با قوانین و تبصره های مختلف شکل گرفته است. شاید بتوان ادعا کرد که مالیات مهمترین دستاورد بشر برای پیشبرد تمدن بوده است . با تمام این تفاسیر بسیار از اقشار جامعه با پرداخت مالیات مخالف هستند.

اما سوالی که ممکن است ذهن افراد را به خود مشغول کند . چرا باید مالیات پرداخت شود ؟ قبل از پاسخ ابتدا باید دانست که مالیات چیست؟ مالیات، مانند یک نوع هزینه اجتماعی است که آحاد یک ملت در راستای بهره‌برداری از امکانات و منابع یک کشور موظفند آن را پرداخت نمایند تا توانایی‌های جایگزینی این امکانات و منابع فراهم شود. مالیات در واقع انتقال بخشی از درآمد‌های جامعه به دولت یا بخشی از سود فعالیت‌های اقتصادی است که نصیب دولت می‌شود، زیرا ابزار و امکانات دست یابی به درآمد و سود‌ها را دولت فراهم ساخته ‌است.

مالیات هزینه ای اجباری است توسط یکی از نهاد های مشخص شده توسط دولت دریافت می شود که این مبلغ دریافتی تحت عنوان مالیات به منظور تامین هزینه های مالی و بودجه دولت دریافت می شود که توسط خود دولت نیز مقدار آن تعیین می شود . دولت ها برای جبران هزینه های خدماتی که برای شهروندان انجام می دهند مالیات نیز تعیین می کنند می توان گفت تامین سرمایه لازم جهت انجام پروژه ها، ارائه خدمات عمومی و تامین هزینه فعالیت های دولت، هدف های اصلی وضع مالیات هستند.

نمی‌توان تعریف مشخص و واضحی از فلسفه مالیات داد. برخی از متفکران فلسفه مالیات را مشارکت همگانی در تأمین هزینه‌های عمومی می‌دانند. از این نگاه این‌گونه برداشت می‌شود که مالیات هزینه‌ای است که تمامی افراد جامعه برای اداره جامعه خود می‌پردازند.

اما این روزها با توجه به قوانین متعدد مالیاتی که ممکن است هر ساله با توجه به شرایط اقتصادی جامعه تغییر کند از چالش های هر ساله صاحبان مشاغل و بنگاه های اقتصادی پرداخت مالیات به شمار می رود. عدم اطلاع از قوانین و نداشتن اطلاعات کافی در روند پرداخت مالیات ممکن است خسارات جبران نا پذیری به کسب کارتان وارد کند از این رو می توانید تمام روند مالیاتی خود را به ایران تکس بسپارید.

برخی خدمات مالیاتی گروه حسابداری ایران تکس همراه با مختصری توضیحات ذکر شده است :

تشکیل پرونده مالیاتی و دریافت کد اقتصادی

به موجب قوانین مالیاتی، هر شرکت پس از ثبت جهت تشکیل پرونده مالیاتی می بایست به سازمان امور مالیاتی مراجعه کند لازم به ذکر است که هر شرکت مکلف است ظرف مدت دو ماه پس از تشکیل شرکت اقدام به تشکیل پرونده مالیاتی کند. در غیر اینصورت با توجه به قوانین سازمان امور مالیات و دارایی مرتکب جرم شده است. شرکتی که فاقد پروانه مالیاتی باشد در پایان سال مالی نمی تواند اظهارنامه مالیاتی شرکت را به سازمان مالیات و دارایی ارائه دهد. از دیگر دلایل مهم تشکیل پرونده مالیاتی، دریافت کد اقتصادی است. هیچ شرکتی بدون دریافت کد اقتصادی نمی تواند فعالیت داشته باشد. این کد جهت شناسایی شرکت در واحد مالیاتی استفاده می شود.

از دلایل نیاز به کد اقتصادی برای امور مهم تجاری عبارتند از:

  • اخذ کارت بازرگانی
  • شرکت در مزایده ها
  • صدور فاکتور
  • باز کردن حساب در بانک
  • شرکت در مناقصات
  • اخذ قرارداد با شرکتها دولتی

پلمپ دفاتر قانونی

همه شرکت‌ها و اشخاص حقیقی یا حقوقی برای ثبت هزینه‌ها و درآمدهای خود در بازه‌های روزانه، هفتگی، ماهانه و سالانه ملزم به وارد کردن اطلاعات مالی خود در این دفاتر هستند. این دفاتر برای اینکه مورد قبول اداره مالیات قرار بگیرند و قابل استناد باشند باید پلمپ شوند، یعنی باید به امضای نماینده اداره ثبت برسد. این دفاتر از این جهت حائز اهمیت است که مانع هرگونه تقلب و جابجایی ثبت گزارش‌های مالی می‌شود ولی در صورتی که دفاتر قانونی پلمپ نشده باشند برای بازرسین مالیاتی فاقد اعتبار خواهند بود.
قبل از استفاده از دفتر، نماینده اداره ثبت دفاتر بازرگانی شما را مهر، امضا و شماره‌گذاری می‌کند. سپس می‌بایست اظهارنامه پلمب دفاتر تکمیل شده و به تایید نماینده ثبت برسد. از خدمات مهم گروه حسابداری ایران تکس در حوزه خدمات مالیاتی پلمپ دفاتر قانونی می باشد که انجام تمام فرآیند را به بهترین شکل بر عهده دارد.

تهیه و تنظیم اظهارنامه مالیاتی

تهیه اظهارنامه مالیاتی طبق استانداردهای مصوب و روش های مورد قبول سازمان امور مالیاتی کشور، یکی از کارهایی است که مودیان مالیاتی باید همه ساله انجام داده و کارنامه فعالیت کسب و کار خود را جهت محاسبه دقیق مالیات، تحویل دهند. توصیه می شود که برای استفاده از بخشودگی های مالیاتی، دریافت معافیت ها و کاهش میزان جرایم قانونی، صاحبان مشاغل و کسب کار ها که شامل پرداخت مالیات می شوند جهت تکمیل درست اظهار نامه مالیاتی حتما از مشاوره مالیاتی کمک گرفته و یا تکمیل اظهارنامه مالیاتی را بر عهده افراد متخصص در این حوزه قرار دهند .

تحریر دفاتر قانونی

تحریر و نگهداری درست دفاتر قانونی جزء بخش مهمی از ثبت اطلاعات حساب ها می باشد که سبب شفافیت کامل معاملات می باشد بخشی از قوانین مالیاتی به طور کامل و صریح در رابطه با تحریر و نگهداری دفاتر قانونی چنین ذکر شده است که : مودیان مجاز به نگهداری دفتر مشاغل می توانند تمام یا قسمتی از درآمد و هزینه های مشابه روزانه را تحت یک شماره ردیف در دفتر ثبت نمایند. مشروط به اینکه در ستون شرح دفتر، نوع و تعداد آن ها را قید و اگر متکی به اسناد و مدارک باشد مشخصات آن را نیز در ستون مزبور درج نمایند. در صورتیکه اقلام درآمد و هزینه و خرید و فروش درآمد و هزینه و خرید و فروش دارایی های قابل استهلاک متکی به اسناد و مدارک باشد ، مودیان مذکور می بایست پس از ثبت موارد در دفتر مشاغل، اسناد و مدارک مربوط را به ترتیب شماره ردیف دفتر و به نحوی که برای رسیدگی ماموران مالیاتی قابل استفاده باشد نگهداری نمایند.

بخشی از خدمات گروه حسابداری ایران تکس ساماندهی و تحریر دفاتر قانونی با توجه به قوانین امور مالیاتی می باشد.

ثبت نام و دریافت گواهی ارزش افزوده

ارزش افزوده مالیاتی است که کلیه عرضه‌ کنندگان کالاها و خدمات باید علاوه بر بهای کالا یا خدمت عرضه‌ شده، به‌ صورت درصدی از بهای فروش کالاها یا خدمات، در زمان فروش از خریداران اخذ و به‌ صورت دوره‌ای (فصلی) به سازمان امور مالیاتی کشور واریز کند. ارزش افزوده به زبان ساده تر نوعی مالیات بر مصرف است . صاحبان مشاغل و کسب کار ها جهت دریافت مبلغ ارزش افزوده از خریداران می بایستی گواهی ارزش افزوده دریافت کنند که بنا بر تشخیص حوزه مالیات بر ارزش افزوده به صورت 6 ماه و یک ساله صادر می شود که پس از پایان اعتبار نسبت به تمدید آن در حوزه مالیاتی اقدام نمایند لازم به ذکر است که قبل از دریافت گواهی ارزش افزوده , ثبت شرکت و اخذ کد اقتصادی نیاز است .

همچنین تنظیم و ارسال اظهارنامه ارزش افزوده نیز از خدماتی است که گروه حسابداری ایران تکس در این بخش ارائه می دهد .

تنظیم و ارسال معاملات فصلی(ماده 169 مکرر قانون مالیات مستقیم)

به کلیه معاملاتی که در طول یک فصل اعم از خرید یا فروش توسط صاحبان کسب و کار و مشاغل و تجار انجام میشود معاملات فصلی گفته میشود و مودیان مالیاتی موظف هستند که این معاملات را به صورت فصلی به سازمان امور مالیاتی گزارش کنند . برای تنظیم این گزارشات باید قبل از آن یکسری اسناد و مدارک مالی در سازمان وجود داشته باشد . طبق ماده ۱۶۹ در قانون مالیات های مستقیم مودیان مالیاتی موظف هستند برای تعیین میزان مالیات خرید و فروش های فصلی در مهلت مقرر شده همه اسنادو مدارک مربوط به ان را به سازمان امور مالیاتی ارائه کرده تا بر اساس آن میزان مالیات مودیان مشخص شود و در صورت عدم ارائه اطلاعات لازم در این خصوص ممکن است مشمول جریمه های سنگین گردند. توصیه ما این است که اگر اطلاعات کافی در تنظیم و ارسال معاملات فصلی ندارید از افراد متبحر در این حوزه کمک بگیرید تا از بروز هر گونه جریمه و ضرر زیان جلوگیری شود .

تنظیم گزارش مالیات حقوق پرسنل

تنظیم و گزارش مالیات حقوق پرسنل از دیگر خدمات مالیاتی ایران تکس به شمار می رود . شرکتها ، صاحبان کسب و کار و بنگاههای اقتصادی بایستی قبل از پرداخت حقوق و دستمزد پرسنل خود کلیه کسورات قانونی آن را محاسبه کرده و ان را به حساب سازمان های ذیربط واریز نمایند . محاسبه مالیات بر حقوق پرسنل بر اساس بخشنامه ها و قوانینی است که به صورت سالانه تغییر می کند و باید بر طبق درصد های تعیین شده محاسبه و از حقوق پرسنل کسر گردد.

حضور در هیت های حل اختلاف مالیاتی

اغلب مؤدیان مالیاتی به این نکته واقف اند که در مواقعی که به نحوه محاسبه درآمد مشمول مالیات اعتراض داشته باشند، می توانند با طرح اعتراض پرونده را جهت رسیدگی به هیأت هایی ارجاع کنند که قانون مالیات های مستقیم تحت عنوان ” هیات های حل اختلاف مالیاتی” پیش بینی نموده است. وظیفه این هیأت ها به زبان ساده، حل اختلاف مالیاتی بین مؤدیان و سازمان امور مالیاتی است. حضور یک فرد آگاه در هیئت های حل اختلاف مالیاتی و دفاع از حق شما کمک قابل توجهی به تصمیم نهایی گرفته شده می کند .

تنظیم لوایح دفاعیه

تنظیم لوایح دفاعیه از دیگر خدماتی می باشد که متخصصان ما در ایرانتکس جهت دفاع از مودیان مالیاتی ارائه می دهند

پرداخت مالیات امروزه در همه جای دنیا یک امری مرسوم و طبیعی برای بنگاه های اقتصادی و کسب کار های گوناگون می باشد اما با توجه به تغییرات متعدد قوانین و وجود تبصره ها و مفاد گوناگون می تواند برای افراد کمی پیچیده و زمان بر باشد و در مواردی به دلیل نداشتن اطلاعت از قوانین موجب پرداخت مالیات هایی سنگین و غیر قابل جبران شود .  وجود شرکت های خدمات حسابداری همچون ایران تکس با ارائه خدمات مالیاتی می تواند این امر را برای صاحبان مشاغل در مسیری درست و آسان قرار دهد .