مشاوره اداره کار و بیمه

مشاوره در خصوص بیمه و اداره کار

خیلی از افراد ممکن است در آغاز فرآیند شغلی خود آشنایی لازم در رابطه با قوانین کار و بیمه , همچنین نحوه بستن قرارداد شغلی نداشته باشند و یا به دلیل اعتماد به کارفرما تنها به یک قرار داد و تفاهم شفاهی اکتفا کنند که همین امر موجب می شود کارگر از حق و حقوق خود در طول فعالیت شغلی بی بهره باشد لازم به ذکر است که کارگر نیز در قبال کارفرما دارای وظایفی است .

در اکثر موارد کارفرما می تواند با کارگر قرارداد موقت ببندد تا میزان کارایی و عملکرد فرد را مورد بررسی و آزمایش قرار دهد تا پس از مورد قبول واقع شدن عملکرد فرد , قرار داد اصلی را تنظیم کند و کارفرما وظیفه دارد بیمه او را از زمان شروع به کار پرداخت نماید . در قرار داد بین کارگر و کارفرما می بایست تمام موارد اعم از مرخصی , ساعت کاری , مدت قرار داد و … ذکر شود  .

درصد بسیار قابل توجهی از دعاوی مربوط به کارگر و کارفرما به دلیل نداشتن آگاهی در خصوص امور کار و بیمه و همچنین نداشتن قرار داد کاری می باشد بهتر است قبل از شروع فعالیت و تنظیم قرار داد کار به جهت جلوگیری از دعاوی احتمالی در این خصوص هر دو شخص کارفرما و کارگر در امور بیمه و کار به یک مشاور مراجعه کنند .

همکاران و مشاوران ما در سایت ایران تکس با تسلط کامل بر این دو بخش می توانند راهنمایی های لازم و تخصصی در این بخش را در قالب مشاوره ارائه دهند .

مشاوره در خصوص قانون کار

در سال 1369 برای تعیین حق و حقوق کارگر و کارفرما همچنین نحوه فعالیت این دو در قبال هم و ایجاد تعادل بین آنها قانون کار وضع شد . برای تعیین شرایط متناسب و ایجاد نظم در کار قوانین و الزاماتی برای کارگر و کارفرما به وجود می آورد که آگاهی طرفین از این قوانین ضروری می باشد تا بتوانند در صورت نیاز از طریق قانون حق و حقوق خود را باز پس گیرند .

قانون کار وضع شده دارای نکات و پیچیدگی هایی در موارد مختلف می شود که در هنگام اجرا و در حین کار حالات مختلفی خواهد داشت . به همین منظور توصیه می شود قبل از آنکه با فردی قرارداد ببندید و یا استخدام شوید از قوانین کار آگاه شوید بهتر است از متخصصین در این حوزه مشاوره های لازم را دریافت کنید . مواردی که می بایست با آن آشنا شوید به طور مختصر در زیر توضیح داده شده است .

نکات مربوط به نوشتن قرارداد

پایه اصلی شروع یک همکاری شغلی عقد قرار داد می باشد که می بایست تمام موارد به صورت کامل در آن ذکر شود که عبارتند از نوع کار و یا حرفه ایی که فرد باید در آن اشتغال یابد , حقوق و یا مزد مبنا , ساعات کاری , تعطیلات و مرخصی ها , محل انجام کار , تاریخ انعقاد قرار داد , مدت قرار داد چنانچه کار برای مدت معین باشد و همچنین موارد دیگری که عرف و عادات شغل یا محل ایجاب می کند .

انواع قرارداد کار

قرار دادها از نظر مدت زمانی به سه دسته با توجه به قوانین تقسیم بندی می شوند که عبارتند از :

قرارداد کار دائمی : در این نوع قرار داد مدت زمان برای انجام فعالیت تعیین نشده است و بهترین نوع قرار داد برای کارگران می باشد زیرا با توجه به افزایش سال های فعالیت مزایای کارگر از جمله بیمه و سنوات افزایش می یابد.

قرار داد کار موقت : در این نوع قرارداد با توجه به ماهیت کار که موقتی است , قرار داد کاری هم برای همان دوره منعقد می گردد .

قرار داد کاری معین : قرار داد کاری می باشد که برای انجام یک کار مشخص بین کارگر و کار فرما تنظیم می گردد و ممکن است دارای محدودیت زمانی نیز باشد.

میزان مرخصی اساس قانون کار

مرخصی به معنی حقی برای کارگر به جهت ترک کار برای روز های تعطیل و غیر تعطیل در نظر گرفته می شود این حق از گذشته برای کارگر و کارمند به رسمیت شناخته شده است که دارای انواع مرخصی و نحوه محاسبه مختص به خود را دارد.

سن بازنشستگی تامین اجتماعی

سن باز نشستگی به عوال مختلفی بستگی دارد و همچنین برای شغل های مختلف متفاوت است از عوامل مهمی که زمان بازنشستگی افراد را مشخص می کند می توان به طور خلاصه به سن فرد و سابقه کاری و همچنین جنسیت اشاره نمود که زمان و سن بازنشستگی برای مردان و زنان متفاوت است .

بیماری‌هایی که موجب از کار افتادگی می‌شوند

هر فرد ممکن است در طول زندگی خود دچار بیماری های شود که سبب کاهش فعالیت جسمی و ذهنی او گردد که در فعالیت شغلی او تاثیر مستقیم دارد در قانون کار از کار افتادگی به دو بخش تقسیم می شود بیماری هایی که فرد در حین کار به سبب فعالیت مستمر با مواد و ابزار های بیماری زا دچار آن می شود و بیماری ها ی عادی که منجر به از دست دادن توانایی کامل و یا تقریبی فرد می شود.

مبلغ بیمه بیکاری

دریافت بیمه بیکاری مشروط به شرایطی خاص می باشد اما میزان پرداخت مقرری بیمه بیکاری ۵۵ درصد متوسط حقوق و دستمزد بیمه‌شده است که بر اساس تعداد افراد تحت تکفل، تا ۴ نفر و هر نفر ١٠ درصد قابل افزایش است، مشروط بر آنکه از حداقل دستمزد همان سال که توسط شورای عالی کار تعیین می‌شود کمتر نباشد و از ٨٠ درصد حقوق بیمه‌شده نیز بیشتر نباشد.

میزان پرداخت اضافه‌کاری

طبق قانون کار هر کارگر در طول هفته می بایست ۴۴ ساعت و در طول چهار هفته پشت هم ۱۷۶ ساعت کار کند همچنین بنابر قانون مصوب وزارت کار حقوق هر ساعت اضافه کاری 40 درصد حقوق یک ساعت کار عادی می باشد

میزان حقوق و دستمزد وزارت کار

میزان حقوق و دستمزد هر سالبه با توجه به شرایط کاری و اقتصادی , میزان تورم و همچنین میزان تولید خالص در کشور تعیین می شود.

میزان ساعات کاری

ساعت کار در این قانون مدت زمانی است که کارگر نیرو یا وقت خود را به منظور انجام کار در اختیار کارفرما قرار می دهد . به غیر از مواردی که در این قانون مستثنی شده است ساعات کار کارگران در شبانه روز نباید از ۸ ساعت تجاوز نماید .

مشاوره در خصوص بیمه

از دیگر مشکلاتی که بین کارگر و کارفرما رخ می دهد می توان به موضوع بیمه اشاره نمود گاهی مشاهده شده حتی پس از تنظیم قرار داد فرد از رد نشدن اسم خود در لیست بیمه به کارفرما شکایت دارد و یا خود کارفرما در امور بیمه دچار اشتباهات و مشکلاتی می شود. بهتر است قبل از بروز این مشکلات در خصوص بیمه از یک مشاوره خبره در این حوزه کمک گرفته شود . یک مشاوره خبره می بایست تسلط کامل در امور زیر داشته باشد :

ارسال لیست بیمه تامین اجتماعی

یکی از اقدامات قانونی پس از راه اندازی کسب و کار بیمه کردن کارکنان است. مطابق با قوانین تامین اجتماعی، تمامی کارفرماهای مشمول این قانون لازم است حداکثر ظرف 15 روز پس از شروع کسب و کار نسبت به انجام این کار اقدامات لازم را انجام دهند

چگونگی برخورداری از بیمه بیکاری

گاهی اوقات بعضی از صاحبان مشاغل بنابه دلایل متعددی از کار بیکار می‌شوند. بیکار به فردی اطلاق می‌شود که بدون میل و اراده خود از کار بیکار شده است که یا از سوی کارفرما تعدیل شده یا به خاطر بیماری از کارافتاده شده است.برای دریافت بیمه بیکاری می بایست در مدت زمانی مشخص اقدام نمود و بعضا در مواقعی پیچیدگی های خاص خود را دارد.

بازنشستگی بیمه تامین اجتماعی

بیمه‌شدگانی که به سن قانونی ۶۰ سال تمام برای مردان و ۵۵ سال تمام برای زنان برسند در صورتی که دارای حداقل سابقه پرداخت حق بیمه برای سال مورد نظر باشند، می‌توانند تقاضای بازنشستگی کنند. حداقل سابقه پرداخت حق بیمه ۲۰ سال است. اما می توان از روش های دیگر درخواست بازنشستگی پیش از موعد نمود .

مفاصا حساب بیمه تامین اجتماعی و نحوه محاسبه آن

بعد از ارائه خدمات پیمکانکاری و یا غیر پیمانکاری مجری قرارداد موظف است از شعبه بیمه ای که درآنجا بابت قرارداد کد کارگاه گرفته است برگه تسویه حساب اخذ نماید. زمان این اقدام بعد از اتمام کامل کار است یعنی وقتی که کارش را انجام داده است .

میزان حق بیمه کارگر و کارفرما

براساس قانون تأمین ‌اجتماعی و ماده 28، حق‌بیمه30درصد مزد یا حقوقی است که 7 درصد آن به عهده بیمه‌شده، 23 درصد به عهده کارفرما می‌باشد.

قبل از بروز هر گونه مشکلات حقوقی بین کارگر و کارفرما در حوزه بیمه و امور کار توصیه می شود به یک مشاور متخصص مراجعه کنید . آشنایی با هر یک از قوانین از بروز مشکلات حقوقی و زایل شدن حق طرفین  جلوگیری خواهد کرد گروه حسابداری ایران تکس با بکار گیری متخصصین در این حوزه آماده ارائه بهترین خدمات مشاوره در خصوص کار و بیمه می باشد.