سوالات متداول

_

آیا سوالی دارید؟

_

لطفا سوالات زیر را بخوانید و اگر پاسخ سوال خود را پیدا نکردید، فرم زیر را پر کنید. در اسرع وقت به شما پاسخ خواهیم داد.

سوالات ارزش افزوده

مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

مالیات برارزش افزوده  (مالیات غیر مستقیمی) است که خریدار آن را به همراه بهای خرید کالا یا خدمات میپردازد و فروشنده موظف است مقدار مالیات دریافتی را به خزانه دولت واریز کند.

مالیات بر ارزش افزوده به چه کسانی تعلق میگیرد؟

اشخاصی که به عرضه کالا و ارائه خدمات و واردات و صادرات آنها مبادرت مینمایند، به عنوان مودی شناخته شده و مشمول مقررات این قانون خواهند بود.

چه کالاهایی مشمول مالیات بر ارزش افزوده نمیباشند؟

عرضه کالاها و ارائه خدمات ذکر شده در ماده 12 قانون مالیات بر ارزش افزوده از پرداخت مالیات معاف می باشند. مانند (محصولات کشاورزی فرآوری نشده، انواع کود، سم، بذر و نهال، خدمات مشمول مالیات بر درآمد حقوق، <<موضوع قانون مالیاتهای مستقیم>> و….)

تاریخ تعلق مالیات بر ارزش افزوده چه زمانی است؟

در مورد عرضه کالا و ارائه خدمات، تاریخ صورتحساب، تاریخ عرضه کالا (ارائه خدمات)، یا تاریخ تحقق معامله، هر کدام که مقدم باشد.

نرخ مالیات بر ارزش افزوده چقدر است؟

نرخ مالیات بر ارزش افزوده تا کنون 9 درصد می باشد که 6 درصد مالیات و 3 درصد عوارض می باشد.

ماخذ محاسبه مالیات بر ارزش افزوده چگونه محاسبه میشود؟

ماخذ محاسبه مالیات، بهای کالا یا خدمات مندرج در صورتحساب میباشد. در مواردی که صورت حساب موجود نباشد و یا از ارایه آن خود داری شود ماخذ محاسبه بهای روز کالا و یا خدمات می باشد.

منظور از دوره مالیاتی در قانون مالیات بر ارزش افزوده چیست؟

به موجب ماده 10 قانون مالیات بر ارزش افزوده هر سال شمسی به چهار دوره مالیاتی 3 ماهه تقسیم میشود.
فصل اول : سه ماهه بهار، فصل دوم: سه ماهه تابستان، فصل سوم: سه ماهه پاییز، فصل چهارم: سه ماهه زمستان.

مراحل ثبت نام الکترونیکی ارزش افزوده چیست؟

پیش ثبت نام در سامانه الکترونیکی مالیات بر ارزش افزوده به آدرس www.evat.ir دریافت دعوت نامه، انجام ثبت نام، ارسال مدارک ثبت نام.

چه اشخاصی مکلف به ثبت نام در ارزش افزوده می باشند؟

اشخاص حقیقی یا حقوقی که به عرضه کالا و یا ارائه خدمات و همچنین واردات و یا صادرات کالا و یا خدمات میپردازند طبق ضوابط مندرج در فراخوان های ثبت نام (مراحل اول، دوم، سوم، چهارم و …) سازمان امور مالیاتی مکلف به ثبت نام در نظام مالیات برارزش افزوده میباشند.

مهلت ارسال اظهارنامه ارزش افزوده چه زمانی است؟

مودیان مالیاتی مکلفند اظهار نامه هر دوره مالیاتی را حداکثر ظرف مدت پانزده روز از تاریخ اتمام هر دوره (فصل) تسلیم نمایند.

نحوه محاسبه مالیات برارزش افزوده قابل پرداخت در اظهارنامه مالیاتی چگونه است؟

در اظهارنامه مالیاتی در بخش فروش کالاهای مشمول مالیات، فروش هایی را که مشمول ارزش افزوده بوده و ارزش افزوده آن ها را دریافت کرده ایم را وارد میکنیم و در بخش خرید کالاهای مشمول مالیات بر ارزش افزوده خریدهایی را که بابت آنها مالیات بر ارزش افزوده پرداخت کرده ایم را وارد میکنیم. مالیات قابل پرداخت توسط مودی از تفاضل مالیات های پرداختی و دریافتی به دست می آید.

گواهی ارزش افزوده چیست؟

گواهی ارزش افزوده مجوزی است که از سمت سازمان امور مالیاتی صادر می شود و به مودی این اجازه را می دهد که در صورتحساب فروش، مبلغ مالیات بر ارزش افزوده را از مصرف کننده کالا و خدمات دریافت کند.

نحوه دریافت گواهی ارزش افزوده چگونه است؟

برای دریافت گواهی ارزش افزوده باید مراحل زیر را تکمیل کنید:

تکمیل پرونده مالیاتی در حوزه مالیات بر ارزش افزوده
ابراز تمام اظهار نامه ها از زمان فعالیت(اگر هم فعالیت مالی نداشته اید باید اظهار نامه را صفر ارائه نمایید)
تسویه تمام بدهی های مالیاتی تا تاریخ درخواست گواهی ارزش افزوده
تکمیل 45 گام دریافت کد اقتصادی

اگر گواهینامه ارزش افزوده نداشته باشیم نباید ارزش افزوده بگیریم؟

این اشتباهی است که موجب جرائم سنگین می شود. در مواقعی که گواهی ارزش افزوده ندارید باید در صورتحساب فروش ارزش افزوده را درج کنیم ولی اجازه دریافت ارزش افزوده را از مشتری تا زمانی که گواهینامه را دریافت کنیم نداریم.

سوالات حقوق و بیمه 

تعریف کارگر در قانون کار چیست ؟

کارگر از لحاظ این قانون کسی است که بهر عنوان در مقابل دریافت حق السعی اعم از مزد ، حقوق ، سهم سود و سایر مزایا به درخواست کارفرما کار می کند.

در قانون کار کارفرما به چه شخصی گفته میشود؟

کارفرما شخصی است حقیقی یا حقوقی که کارگر به درخواست و به حساب او در مقابل دریافت حق السعی کار می کند مدیران و مسئولان و به طور عموم کلیه کسانیکه عهده دار اداره کارگاه هستند نماینده کارفرما محسوب می شوند و کارفرما مسئول کلیه تعهداتی است که نمایندگان مذکور در قبال کارگر به عهده می گیرند در صورتیکه نماینده کارفرما خارج از اختیارات خود تعهدی بنماید و کارفرما آن را نپذیرد در مقابل کارفرما ضامن است .

چه افرادی مشمول قانون کار می شوند؟

کلیه کارگران ، کارفرمایان ، نمایندگان آنان و کارآموزان و نیز کارگاهها مشمول مقررات این قانون می باشند.

قرار داد کار چیست ؟

قرارداد کار عبارتست از قرارداد کتبی یا شفاهی که به موجب آن کارگر در قبال دریافت حق السعی کاری را برای مدت موقت یا مدت غیر موقت برای کارفرما انجام می دهد.

حق السعی چیست؟

کلیه دریافتهای قانونی به کارگر به اعتبار قرارداد کار اعم از مزد یا حقوق کمک عائله مندی ، هزینه های مسکن ، خواربار ، ایاب و ذهاب ، مزایای غیر نقدی ، پاداش افزایش تولید ، سود سالانه و نظایر اینها دریافت می نماید را حق السعی می نامند .

مزد چیست؟

مزد عبارت است از وجوه نقدی یا غیر نقدی و یا مجموع آنها که در مقابل انجام کار به کارگر پرداخت می شود.

حداکثر ساعت کار روزانه چند ساعت است؟

در قانون کار ساعت کار به صورت هفتگی تعیین شده است. ساعت کار برای مشاغل سخت و زیان آور 36 ساعت در هفته و برای سایر کارگران 44 ساعت درهفته پیش بینی شده است.

آیا ایام استفاده از مقرری بیمه بیکاری جزء سابقه به حساب می آید؟

این ایام جزء سابق پرداخت حق بیمه کارگران به لحاظ از کارافتادگی، فوت و بازنشستگی لحاظ می شود.

سوالات حسابداری

حسابداری چیست ؟

حسابداری عبارت است از داشی مه با به کار گیری آن اطلاعات و رویدادهای مالی موسسه را شناسایی، ثبت، طبقه بندی، تلخیص وگزارشگری می کند.

معادله حسابداری چیست؟

معادله اساسی حسابداری، که معادله ترازنامه ای هم نامیده میشود. مبنا و شالوده سیستم حسابداری دو طرفه را تشکیل می دهد. طبق این معادله می توان هر یک از معاملات و عملیات مالی و رویدادهای دارای اثر مالی را تجزیه و تحلیل و اثار آن را بر معادله تعیین کرد

اجزای اصلی معادله حسابداری کدامند؟

اجزای اصلی معادله حسابداری عبارتند اط :دارایی، بدهی،سرمایه.

دارایی چیست؟

تعریف دارایی در علم حسابداری، کلیه منابع و اموالی هستند که دارای ارزش پولی باشند. دارایی ها منابع اقتصادی موسسه هستند که در نتیجه معاملات وعملیات مالی ایجاد شده است که قابل تبدیل به پول  میباشد و  فعالیت های اقتصادی  موسسه بااستفاده از آنها انجام می گیرد
از انواع دارایی می توان به وجوه نقد،بانکها،ماشین آلات ،موجودی مواد وکالا،اسناد دریافتنی و…. اشاره کرد.

بدهی چیست؟

بدهی یا دین تعهداتی است که اشخاص حقیقی یا حقوقی مقابل اشخاص و موسسات دیگر دارد و از معاملات و رویدادهای گذشته ناشی شده است و باید آن را در بازه زمانی مشخص پرداخت نماید.

انواه بدهی:اسناد پرداختنی،بستانکاران،پیش دریافت ها،و…

سرمایه چیست؟

حق مالی مالک یا مالکان یک موسسه نسبت به دارایی های آن، سرمایه نام دارد. با توجه به معادله اساسی حسابداری با کسر کردن بدهی های موسسه از دارایی ها مبلغ سرمایه به دست می آید.

از ما بپرسید